Jak drzewa i krzewy chronią nas przed smogiem?

To jakie drzewa i krzewy rosną wokół nas ma znaczenie i nie chodzi tutaj wyłącznie o wariant estetyczny ale także o wpływ tych roślin na nasze zdrowie w kontekście jakości powietrza i smogu. Norweski instytut badawczy przeprowadził badania w polskich i norweskich miastach, w których okazało się, że pyły zawieszone najlepiej pochłaniają drzewa iglaste, w szczególności sosny.  Inne drzewa, które świetnie radzą sobie z utylizacją smogu to brzozy, wiązy, a także magnolie i jesion. Drzewa i krzewy to naturalny filtr, który chroni nas przed negatywnymi skutkami smogu. Niektóre gatunki chłoną nawet 15 razy więcej zanieczyszczeń niż inne. O tym, które są bardziej „smogochłonne” decyduje głównie kształt rośliny oraz pokrywa powierzchni liści.

Jakie gatunki najlepsze?

Drzewa potrafią skutecznie pochłonąć różnego rodzaju związki. Począwszy od tych najprostszych, jak dwutlenek węgla,  po inne substancje, które są emitowane przez różne zanieczyszczenia powstałe na skutek użytkowania przydomowych pieców. W skórce liści i łodyg znajdują się tak zwane aparaty szparkowe, które służą do wymiany gazowej. Szparki te pochłaniają głównie dwutlenek węgla ale także gazy toksyczne takie jak dwutlenek siarki, azotu, ozon czy tlenek węgla. Substancje te łączą się z wodą zawartą w tkankach roślinnych i ulegają przekształceniu w inne nietoksyczne związki chemiczne.

Dodatkowo drzewa i krzewy zapewniają mechaniczną osłonę przed pyłami zawieszonymi. Cząstki zanieczyszczeń zatrzymują się i osadzają na liściach, gałęziach czy igliwiu, z których spłukuje je później deszcz.

Zimą kiedy smog jest największy pomagają nam z nim walczyć rośliny iglaste – igły to przecież ich liście. Te gatunki są bardzo skutecznie w wyłapywaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ igły są często pokryte grubą warstwą wosku, która działa na cząstki pyłów jak lep. Niestety, zanieczyszczenia dla gatunków iglastych mogą być zabójcze, ponieważ rośliny te znoszą je najczęściej gorzej, niż drzewa liściaste.

Drzewa w twoim otoczeniu

To jakie drzewo zdecydujemy się zasadzić w naszym otoczeniu, ma więc wpływ na powietrze, którym będziemy oddychać. Dlatego warto zostanowić się i wybrać mądrze. Warto także zastanowić się na tym jak szybko drzewa i krzewy rosną. Na szczególna uwagę zasługują tutaj gatunki rosnące szczególnie szybko, jak np. Oxytree. Oxytree, zwana też drzewem tlenowym – odmiana uprawna paulowni pochodzenia mieszańcowego. Odmiana uzyskana została przez firmę biotechnologiczną z Hiszpanii. Drzewo szybko rosnące, niewybredne w odniesieniu do warunków klimatycznych.