Do 35 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie punktu konsultacyjno‐informacyjnego (PKI) programu „Czyste Powietrze” oraz dodatkowe zachęty finansowe za efektywnie złożone wnioski o dofinansowanie i płatność, a ponadto premia dla najaktywniejszych w rankingu – to wszystko czeka na gminy, które zdecydują się na przedłużenie dotychczasowej współpracy lub dla tych, które chciałyby zgłosić się po raz pierwszy.
Finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), gminna sieć PKI programu „Czyste Powietrze” funkcjonuje od 2021 r. i jest najlepszym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych dofinansowaniem do wymiany kopciuchów i termomodernizacji polskich domów.
Dotychczas z zachęt finansowych korzystało ok. 87 proc. wszystkich gmin w Polsce. Teraz jest okazja na kontynuację współpracy na kolejny rok lub decyzję o przystąpieniu do programu w przypadku gmin, które jeszcze się nie zgłosiły. Czas na zgłaszanie się nowych gmin oraz zawarcie aneksów lub nowych porozumień – za pośrednictwem szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) – mija 31.03.2025 r.
Gminni operatorzy
Na początku przyszłego roku, NFOŚiGW będzie proponował gminom poszerzenie współpracy o rolę operatora ze względu na konieczność większego zaangażowania gmin w proces prowadzenia beneficjenta „za rękę” przez całą ścieżkę w „Czystym Powietrzu”. Gminy, które podejmą się tego zadania, będą szczególnie premiowane. Dofinansowanie za realizację tego zadania będzie wielokrotnie wyższe niż ryczałt za przyjęty wniosek. Planuje się także, że tylko gminy‐operatorzy zostaną uwzględnione w kolejnym rankingu. O szczegółach NFOŚiGW będzie informował w odrębnych komunikatach.
Więcej informacji na stronach rządowych Programu