Gmina Żółkiewka-Osada dołącza do sieci monitoringu powietrza

Żółkiewka-Osada, gmina leżąca w województwie lubelskim zainstalowała czujnik jakości powietrza wraz z tablicą LED. Czujnik oraz tablica zostały zainstalowane na budynku urzędu gminy, przy ul. Hetmana Żółkiewskiego 2.

Już teraz mieszkańcy mogą śledzić stan powietrza, zarówno na mapie jakości powietrza Smog Control, jak również pobrać aplikację mobilną na smartfon. Wkrótce także na stronie internetowej gminy pojawi się interaktywny widget, który w czasie rzeczywistym będzie pokazywał aktualny stan powietrza na terenie wsi. Dla osób, które nie mają dostępu do Internetu dane wyświetlane są na ekranie LED, na budynku gminy.

 

 

Gmina Żółkiewka położona jest w południowo-zachodniej części powiatu krasnostawskiego, w województwie lubelskim. Żółkiewka leży na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich Lublin – Zamość i Kraśnik – Krasnystaw.
Powierzchnia Gminy wynosi 13001 ha i składa się z 29 sołectw, które łącznie zamieszkuje niecałe 6 000 osób. Charakterystyczną cechą osadnictwa jest wiejski charakter zabudowy oraz koncentracja wzdłuż dolin rzecznych i dróg komunikacyjnych.
Gmina prowadzi dwie szkoły podstawowe: im. Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce i im. Ofiar II wojny światowej w Chłaniowie oraz gimnazjum w Żółkiewce im. Jana III Sobieskiego. Na terenie gminy siedzibę ma także Zespół Szkół Gimnazjalnych w Zaburzu.
Teren Gminy charakteryzuje się glebami żyznymi wytworzonymi z utworów lessowych. Klimat ma cechy klimatu kontynentalnego, o stosunkowo chłodnych zimach i ciepłych latach.
Gmina posiada zbiornik retencyjny na rzece Żółkiewka o pow. 14,01ha.

Więcej na https://www.zolkiewka.pl