Smog truje cały rok, jest obecny także latem

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Smog to zjawisko, na którego przykre skutki narażeni jesteśmy nie tylko w zimnych miesiącach roku. W okresie letnim, z wiadomych przyczyn, nie mamy konieczności ogrzewania naszych pomieszczeń, jednak korzystamy z innych źródeł zanieczyszczeń: samochodów.

Smog typu Los Angeles, zwany również smogiem fotochemicznym, powstaje w suche upalne dni w miejscach występowania dużego ruchu ulicznego. Jedną z najważniejszych przyczyn jego powstawania jest coraz większe zmotoryzowanie społeczeństwa. Odpowiada za to wzrost koncentracji tlenków azotu, któremu towarzyszy obecność węglowodorów oraz pozostałości spalin samochodowych. Te ostatnie posiadają zdolność ulegania przemianom fotochemicznym.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

Przyczyny powstawania smogu fotochemicznego 

– wysoka temperatura powietrza (od 25 do 35°C)

– mocne nasłonecznienie przestrzeni miejskich

– słaby wiatr lub brak wiatru

– wilgotność względna poniżej 70%

Smog fotochemiczny występuje również w Polsce. W sezonie letnim można zaobserwować wysokie stężenie ozonu w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice. Wynika to z wielkości i gęstości ich zabudowy oraz dużego natężenia ruchu, który przyczynia się do powstawania tego typu zanieczyszczeń.

Smog powoduje choroby układu krążeniowo-sercowego, nowotwory oraz schorzenia układu oddychania. Naukowcy szacują, że w ciągu roku w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umierać może nawet 100 tys. osób.

 

Jak się chronić?

Przede wszystkim należy mieć świadomość zagrożenia smogiem również latem oraz na bieżąco monitorować jakość powietrza w naszym otoczeniu. Podczas zwiększonego stężenia zanieczyszczeń najlepiej ograniczyć wyjścia na zewnątrz i pozostać w pomieszczeniu zamkniętym, gdzie ich poziom jest znacząco niższy. Aby w pełni zadbać o to, czym oddychamy w naszym domu warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z funkcją redukcji smogu. Dodatkowo zaleca się też uszczelnienie okien i drzwi, aby ograniczyć ilość toksyn mogących przedostać się do środka.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]