Zdrowie, pieniądze i czas. To zyskasz, oddychając lepszym powietrzem.

Szacuje się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza, w Polsce umiera około 45 tys. osób, a przez smog tracimy przeciętnie nawet 12 miesięcy życia. Niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, jest odpowiedzialna za wiele ciężkich chorób i inne poważne problemy zdrowotne.

Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.

Do najważniejszych komplikacji spowodowanych właśnie niską emisja możemy zaliczyć:

  1. Choroby kardiologiczne, takie jak: zawał serca, choroba niedokrwienna serca, arytmia czy niewydolność układu krążenia.
  2. Choroby układu nerwowego, takiej jak: depresja, problemy z pamięcią i koncentracją, udary mózgu czy alzheimer.
  3. Choroby układu oddechowego, takie jak: rak płuc, przewlekła choroba obturacyjna czy astma.
  4. Inne problemy takiej jak: zaburzony rozwój dzieci i młodzieży, bezpłodność czy przedwczesne porody.

Chociaż problemy zdrowotne są oczywiście najważniejsze i dotykają nas w sposób najbardziej dotkliwy, to nie są jedyny problem związane ze smogiem, bo smog, to także strata czasu i pieniędzy.

W wyniku chorób spowodowanych przez powietrze złej jakości i zanieczyszczenie powietrza, możemy w ciągu roku tracić nawet około 3 tys. zł.

Do tego dochodzą koszty czyszczenia kominów (150-200 zł), możliwość otrzymania nawet 5 tys. złotych kary za użytkowanie instalacji grzewczych nie spełniających, coraz to bardziej restrykcyjnych norm.

Ogrzewanie słabo ocieplonego budynku, przy użyciu niskosprawnych i nieekologicznych kotłów kosztuje nawet 3 razy więcej, w stosunku do tego samego, ale docieplonego budynku wyposażonego w urządzenia nowoczesne.

Oczywiście dzisiaj, kiedy ceny energii i opału wzrosły gwałtownie o kilkaset procent, ta różnica może być większa. Dlatego też, warto zastanowić się nad ociepleniem budynku i zakupem urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności. Pomimo początkowego dużego wydatku, taka inwestycja zwróci nam się dzisiaj jeszcze szybciej.

Kolejny powodem, dla którego warto zastanowić się nad zmianą ogrzewania na bardziej ekologiczny, oprócz poprawy jakości powietrza, którem oddychamy jest czas.

Ciągłe schodzenie do kotłowni, zakup, transport czy rozładunek paliwa, czyszczenia kotła i usuwanie popiołów, czy w końcu rozpalanie paliwa w piecu, bądź kotle, to czynności, które z pewnością pochłaniają nam sporo czasu, który można wykorzystać inaczej.

Tak więc, jest wiele powodów, dla których warto zrezygnować ze starych i nieekologicznych źródeł ogrzewania i zastąpić je nowoczesnymi. Warto rozważyć, który dla nas jest najistotniejszy i co zyskamy decydując się na zakup lepszego pieca.

Photo by Jaime Spaniol on Unsplash